Vzduchotěsný systém

Koncepce vzduchotěsných budov byla vyvinuta s cílem zabránit nežádoucímu proudění vzduchu v domácnosti nebo budově a omezit zbytečné ztráty energie. Tento koncept se v praxi používá jak u novostaveb, tak u rekonstrukcí.

V posledních letech jsou požadavky na vzduchotěsné budovy stále přísnější a tyto požadavky se budou v budoucnu jen zpřísňovat. Logické, samozřejmě, pokud vezmete v úvahu, že dobrá vzduchotěsnost prospívá spotřebě energie a pohodlí domova a/nebo budovy.

Protože si PremTech stanovil za cíl zjednodušit princip vzduchotěsné konstrukce pro stavební strany, vyvinul PremTech systém AirTight. Systém AirTight utěsňuje švy a praskliny v domácnostech a budovách. Po aplikaci se vytvoří jakoby zcela vzduchotěsná skořápka, která zcela působí proti proudění vzduchu.

Pro vytvoření této vzduchotěsné skořepiny vyvinula společnost PremTech řadu produktů nejvyšší kvality. Výchozím bodem vývoje bylo, že máme řešení pro každou preferovanou aplikaci, přičemž celá řada možností je stále jednoduchá a jasná.

Přehled produktů, které jsou součástí systému AirTight:

Systém AirTight funguje nejlépe prostřednictvím plánu krok za krokem.

Krok 1 – Určení možných úniků vzduchu

Vzduchotěsnost budovy udává hodnota qv10. Tato hodnota částečně určuje opatření, která je třeba přijmout. Základ je nejdůležitější součástí téměř každého procesu. Nejinak je tomu u systému AirTight. V první řadě je důležité zmapovat, kde může docházet k případným únikům vzduchu, aby bylo možné tyto detaily řešit. Vždy začněte utěsněním největších otvorů, jako jsou konce dutých desek, a poté pokračujte menšími švy a trhlinami.

Krok 2 – Utěsnění velkých otvorů

Utěsnění velkých otvorů, jako jsou konce dutých desek, lze perfektně provést pomocí AirTight Tape Outdoor. Jedinečnost této pásky spočívá v tom, že potřebuje přilnavost pouze 2,5 centimetru na obě strany, díky čemuž je tato páska dokonale vhodná pro přemostění dutých prostor. Velmi silná lepicí vrstva zajišťuje přilnavost pásky téměř ke všem stavebním materiálům. Při správné aplikaci poskytuje tato páska vzduchotěsné spojení podle požadavků DIN 4108-7. Kromě toho je páska AirTight Tape Outdoor vysoce odolná proti stárnutí a je odolná proti hnanému dešti až do tlaku 600 Pa. Díky tomu je páska perfektně použitelná i v systémech s fasádním obkladem.

Krok 3 – Utěsněte menší švy a praskliny

Detaily, kterým je často věnována menší pozornost, jsou například spoje za kolenními přepážkami nebo otvory v elektroměru. To jsou přesně místa, kde mohou být často největší úniky vzduchu. Pečlivě zkontrolujte, jaké možné proudy vzduchu mohou nastat, a systematicky je vypracujte. Velmi dobře využitelným produktem je naše Elastická pěna. Elastická pěna má vzduchotěsnost minimálně 1050 Pa. Další výhodou je vynikající rychlost zpracování. Elastická pěna je nelepivá po 10 minutách, lze ji řezat po 30 minutách a plně vytvrdit po 90 minutách.

Krok 4 – Utěsnění švů kolem rámů

Volba typu těsnění kolem okenních rámů částečně závisí na zvoleném izolačním materiálu a stavebním systému. K utěsnění těchto švů lze použít užší verzi AirTight Tape Outdoor nebo Elastic Foam. Dalším produktem, který je zde dokonale použitelný, je Compress Tape. Jedná se o impregnovanou, roztažnou pásku, která tvoří dokonalé utěsnění proti vlhkosti a úniku vzduchu. Tato páska je k dispozici v různých velikostech v závislosti na šířce švu, který má být utěsněn. Páska Compress Tape má vynikající odolnost proti hnanému dešti 600 Pa a je trvale elastická.

Krok 5 – Udělejte vzduchotěsnost detailů v úrovni země

Při utěsnění detailů v úrovni terénu je často nutné kromě vzduchotěsnosti zohlednit i vzlínající vlhkost. Výsledkem je, že ne všechny produkty jsou stejně vhodné pro trvanlivé těsnění. Od výrobku se zde vyžaduje, aby byl vzduchotěsný a zároveň dokonale odolával trvale přítomné vlhkosti. Naše Spray Seal je pro to ideální. Tato jedinečná kombinace polymerů se specifickými přísadami znamená, že tento produkt lze stříkat pomocí injekční stříkačky, kterou lze připojit ke kompresoru. Spray Seal je voděodolný a vzduchotěsný a přilne i na mírně vlhké povrchy. Výrobek navíc rychle tvrdne, takže se proces výstavby zbytečně nezdržuje.

Na závěr bychom vám rádi oznámili, že vy vždy nás můžete kontaktovat když potřebujete pomoc s vypracováním architektonických detailů vzduchotěsných zařízení. Nebo když se na fasádu vztahuje požadavek na hluk, například kvůli blízkým komunikacím nebo železnici a chcete to zkombinovat se vzduchotěsným zařízením.